Łapki na kierownicę - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

Łapki na kierownicę

Od jutra (14.06) Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora przystąpi do ogólnopolskiej kampanii: "Łapki na kierownicę", której celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z używaniem telefonu komórkowego trzymanego w dłoni w trakcie prowadzenia pojazdu.

Od 14 czerwca rusza ogólnopolska kampania pn. „Łapki na kierownicę” ukierunkowana na przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z używania przez kierujących pojazdami podczas jazdy telefonu komórkowego. Akcja realizowana będzie przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

W dniach 14-25.06.2017r. Kierowcy, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a pojazd będzie w ruchu otrzymają na swój aparat telefoniczny komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy.

Policjanci Ruchu Drogowego będą zwracać uwagę na kierowców, którzy przemierzają drogi powiatu z telefonem trzymanym w dłoni. Wybranie numeru telefonu zajmuje średnio 12 sekund. Pojazd poruszający się z prędkością 100km/h pokona w tym czasie 28 metrów. Pamiętajmy o tym, że możemy nie zauważyć niebezpieczeństwa, które w tym czasie może wystąpić na drodze.

W myśl obowiązujących przepisów, kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w dłoni. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat karny w kwocie 200zł i 5 punktów karnych.