Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu” - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu”

We wtorek (07.03.) na terenie powiatu przeprowadzono działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Podczas działań ujawniono 47 wykroczeń, których sprawcą byli piesi, przechodzący przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Policjanci ruchu drogowego wsparci strażnikami miejskimi z Kościana, oraz na terenie gminy Śmigiel i Krzywiń przez funkcjonariuszy z Posterunków Policji przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu”. Podczas akcji nałożyli 16 mandatów karnych na kierujących pojazdami za popełnione wykroczenia, 37 mandatów na pieszych, a wobec 14 osób zastosowano pouczenia. Ponadto funkcjonariusze ukarali 3 rowerzystów za popełnione wykroczenia.

Pamiętajmy, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego. Obowiązkiem pieszego jest upewnienie się czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Należy również skorzystać z oznakowanego przejścia dla pieszych jeśli jest to możliwe. Rowerzysta powinnien przeprowadzić swój pojazd przez przejście dla pieszych. Kierujący pojazdem również powinien zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Wzajemny szacunek na drodze wobec innych uczestników drogowych może pomóc nam bezpiecznie dotrzeć do celu podróży bez względu na to czy idziemy pieszo, jedziemy rowerem lub samochodem.