Prewencja informuje

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

img_7017Kiedy na dworze panują niskie temperatury, nie zapominajmy, że są osoby które mogą potrzebować naszej pomocy. Problem ten dotyka w szczególności wszystkie osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, jak również osoby będące pod wpływem alkoholu. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Jak co roku, w chwili gdy na dworze następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu w szczególności narażone są osoby bezdomne, w podeszłym wieku i osoby nietrzeźwe. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy policji. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie.  Jeśli znamy takie osoby, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebują naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci co roku współpracują w tym zakresie również ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że każdy ma obowiązek reagować na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że  uratujemy komuś życie. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania dla mundurowych. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy jeden telefon może uratować czyjeś życie.