Akcja ROWERZYŚCI - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Akcja ROWERZYŚCI

dscn3382Dzisiaj kościańscy policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili prewencyjne działania skierowane wobec rowerzystów. Podczas akcji sprawdzaliśmy jak poruszają się  rowerzyści po ścieżkach  rowerowych w Kościanie. Tego dnia obyło się bez mandatów, a  popełnione wykroczenia cyklistów kończyły się pouczeniami.

Dzisiaj na ulicach Kościana przeprowadzono kolejne prewencyjne działania „ROWERZYSTA”. W działaniach tych udział wzięli policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii i Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas akcji sprawdzaliśmy jak poruszają się rowerzyści po ścieżkach rowerowych w Kościanie.  W ramach zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kontrolowanym rowerzystom oraz zainteresowanym pieszym wręczaliśmy akcesoria odblaskowe oraz „Vademecum rowerzysty w Kościanie”, które zawiera liczne cenne wskazówki przydatne  w ruchu drogowym, w tym jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po ścieżkach rowerowych naszego miasta i nie tylko.

Tego dnia obyło się bez mandatów, a wszelkie ujawnione wykroczenia przez cyklistów kończyły się pouczeniami. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i z pewnością będziemy ją powtarzać.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o większą rozwagę i wzajemny szacunek. Pamiętajmy, iż aby nie stać się ofiarą groźnych zdarzeń drogowych należy zawsze bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, właściwym sygnalizowaniu wykonywania podstawowych manewrów na drodze  w tym również na parkingach przy marketach, gdzie  w ostatnim czasie odnotowaliśmy dużą ilość stłuczek.  Rowerzyści poruszający się ścieżkami rowerowymi niech zawsze jadą w prawidłowym kierunku - nie pod prąd, niech przestrzegają znaków drogowych. Ważną sprawą dla bezpieczeństwa rowerzystów jest właściwy stan techniczny roweru. Stąd też pamiętajmy, aby przed każdym wyjazdem zrobić krótki przegląd naszego jednośladu. Nie zapominajmy również, jak ważną rolę w bezpieczeństwie rowerzystów i pieszych jest być dobrze widocznym na drodze. Niewidoczny rowerzysta bądź pieszy w szczególności poza terenem zabudowanym (po zmierzchu), szybko może stać się ofiarą wypadku drogowego. Stąd też apel do wszystkich rowerzystów i pieszych uczestników drogowych, aby poruszając się po drogach używali odpowiedniego oświetlenia, elementów odblaskowych. Rowerzyści pamiętajcie również, że warto założyć kas ochronny.

Przypominamy:

- dzieci  w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieka osoby dorosłej, a osoby od 10 do 18 roku mogą poruszać się rowerem samodzielnie, jeśli posiadają kartę rowerową lub motorowerową lub prawo jazdy dowolnej kategorii. Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem od osoby która ukończyła 18 lat;

- pokonując przejście dla pieszych rowerzysta musi przejść je jako pieszy prowadząc rower, chyba, że wyznaczony jest przejazd dla rowerzystów;

- korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu rowerów;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ( śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z tym że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

{galeria}GALERIE/rowerzysci{/galeria}