Bezpieczni Seniorzy - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Bezpieczni Seniorzy

seniorzy_g1Wczoraj (07.05) policjant Zespołu ds. Nieletnich i Patologii wziął udział w spotkaniu z seniorami z Kurzej Góry. Od kilku lat kościańska policja współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie w zakresie zwiększenia świadomości dotyczącej czyhających na osoby starsze zagrożeń. Celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa sytuacyjnego oraz bezpiecznego poruszania się po drodze.
Przedmiotowe zagrożenia przybliżono, wykorzystując scenariusze autentycznych wydarzeń, które stanowiły przedmiot spraw prowadzonych przez KPP w Kościanie. Omówiono sposoby oraz okoliczności działania kieszonkowców oraz bardziej zuchwale działających sprawców kradzieży na tzw.: „pufę”, „wnuczka”, „pielęgniarkę” i „bilety do kina”.
W trakcie przybliżania problematyki, omówiono sposób zachowania w sytuacjach, kiedy ktoś nieznajomy puka do drzwi, konieczność wylegitymowania osób podających się za publicznych funkcjonariuszy, schemat postępowania w obliczu napastnika wdzierającego się na teren posesji. Omówiono zasady postępowania w razie utracenia dokumentów, czy to w wyniku zagubienia czy też kradzieży.
Szczególnym zainteresowaniem słuchacze wykazali się podczas omawiania bloku tematycznego pt. „Senior w ruchu drogowym”. W ramach powyższego zaprezentowano dane statystyczne, uzyskane za pośrednictwem Szwajcarsko-Polskiego programu współpracy „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Przy okazji przypomniano o kodeksowych zasadach dla pieszych uczestników ruchu drogowego i rowerzystów. Odpowiadając na pytania wyjaśniono prawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego na konkretnych, lokalnych arteriach drogowych. Ten blok tematyczny zrealizowano w ramach realizacji kampanii pod hasłem „Kieruj się rozsądkiem”.
Na zakończenie uczestnikom spotkania rozdano ulotki prewencyjne „Bezpieczeństwo naszym wspólnym celem”, „Vademecum rowerzysty w Kościanie” oraz opaski odblaskowe. Opaski odblaskowe dla seniorów przekazało Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym "STOP ŚMIERCI".
seniorzy_gra