Bezpieczne Zimowisko - nietrzeźwi z kastetem - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Bezpieczne Zimowisko - nietrzeźwi z kastetem

nielat_003Dwóch nietrzeźwych szesnastolatków zatrzymaliśmy podczas naszych piątkowych działań „BEZPIECZNE ZIMOWISKO”. Nieletni zainaugurowali wakacje wycieczką do Kościana. Przygotowanie do wyjazdu stanowiło kilka wypitych piw i kastet schowany w kieszeni jednego z wycieczkowiczów.

 

W piątek rozpoczął się dwutygodniowy okres wypoczynku wielkopolskich uczniów. Z naszych doświadczeń wynika, że część młodzieży, już tego dnia sprawdza „na co może sobie pozwolić” podczas ferii.  Dlatego policjanci zajmujący się w naszej jednostce nieletnimi wspólnie z dzielnicowymi zaplanowali i przeprowadzili tego dnia działania prewencyjne „Bezpieczne ferie”. Zadaniem mundurowych było zapobieżenie łamaniu prawa przez nieletnich jak i ochrona tych, którzy czas wolny zamierzali spędzić w sposób społecznie akceptowalny.

Podczas działań policjanci wylegitymowali kilkunastu „zakapturzonych nieletnich”. W większości przypadków kaptury chroniły legitymowanych przed siarczystym mrozem. Nie było tak jednak w przypadku dwóch szesnastolatków spod Kościana, którzy użyli ich do maskowania swojego wizerunku podczas "wybryków" . Nieletni ci, dodatkowo starali się ogrzać także w inny sposób. Zostali oni zatrzymani przez nas wieczorem, w pobliżu dworca w Kościanie. Jeden z zatrzymanych bez ceregieli załatwiał potrzebę fizjologiczną w miejscu publicznym. Obaj młodzieńcy mieli ponad promil alkoholu w organizmie. Byli aroganccy i agresywni. Jeden z nich „w celu samoobrony” posiadał schowany w  kieszeni kastet. Młodzieńcy, zanim zostali  przekazani  opiekunom, zdążyli znieważyć interweniujących policjantów przy użyciu słów wulgarnych i obelżywych. O ich zachowaniu powiadomimy sąd rodzinny. Jesteśmy przekonani, że zatrzymanie to zapobiegło krzywdzie, którą wycieczkowicze mogli wyrządzić innym bądź sobie samym.

 

nielat_001