Kradzieże na cmentarzach - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Kradzieże na cmentarzach

1_listopadDotychczas cmentarni złodzieje dokuczali szczególnie w dni poprzedzające 1 listopada. Odbieramy jednak coraz więcej sygnałów świadczących, że proceder ten stał się powszechny, niezależnie od kalendarza.  Złodziejska aktywność nosi coraz częściej znamiona „złomowego szabrownictwa”.

 

Otrzymujemy zgłoszenia i sygnały o kradzieżach od osób odwiedzających cmentarze z całego powiatu. Złodzieje nie koncentrują się tylko na przenośnych elementach dekoracji grobów. Coraz częściej ich łupem padają fragmenty pomników wykonane z metalowych elementów: napisy, zamontowane i wkomponowane w pomniki wazony, figurki, instalacje. Te ostatnie, są wyrywane, wyłamywane i odrąbywane z pomnikowych kompozycji.

Aby zatrzymać cmentarne hieny prowadziliśmy kilka akcji obserwacyjno- prewencyjnych. Podczas jednej z nich , na kościańskim cmentarzu, zatrzymaliśmy mężczyznę z nie należącymi do niego dekoracjami grobów. Po sprawdzeniu okazało się, że przebywający często na  cmentarzach kościaniak,  prawdopodobnie  z powodu dolegliwości zdrowotnych, przekłada ozdoby i dekoracje z przypadkowo wybranych grobów na inne groby. Aktywność tego pana stara się monitorować dzielnicowy. Podczas innych z naszych działań  znaleźliśmy w „zakamarkach” cmentarza pod Czempiniem dwie metrowe figurki wykonane z metalu. Posążki były najprawdopodobniej przygotowane do kradzieży. Jesteśmy w stałym kontakcie z administratorami/zarządcami cmentarzy i osobami, które z racji wykonywanego zawodu częściej przebywają w tych miejscach. Staramy się zapewnić sobie dopływ informacji o ewentualnym pojawieniu się hien. Nikogo nie może zaskoczyć także informacja, iż systematycznie kontrolujemy punkty skupu złomu na naszym terenie. W trakcie redagowania są ostrzeżenia i apele o pomoc, z którymi zamierzamy dotrzeć do wszystkich kościołów i tablic ogłoszeń cmentarzy w naszym powiecie. Postulowaliśmy także aby w godzinach nocnych kościańskie cmentarze zamykano, spotkało się to z protestami osób, które tylko o tej porze mogą odwiedzać swoich zmarłych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że cmentarne hieny wcale nie czekają z kradzieżami do zapadnięcia zmroku. Z informacji, które do nas napływają wynika, że mogą „one” być aktywne przed południem. Będziemy kontynuować swoje działania. Zwracamy się do Państwa z prośbą o natychmiastowe informowanie nas o „podejrzanych typach” kręcących się po cmentarzu, będziemy sprawdzać cel ich wizyty. W razie podejrzeń prosimy o bezzwłoczny kontakt pod bezpłatnym numerem alarmowym policji – 997, informację można przekazać także anonimowo.  Prosimy o zapamiętanie i przekazanie naszemu oficerowi dyżurnemu rysopisu i cech charakterystycznych podejrzanej osoby, jej drogi/kierunku przemieszczania, być może uda się przekazać także  markę nr rej pojazdu, do którego pakowane są zabrane z cmentarza przedmioty.