Ferie tuż, tuż - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Ferie tuż, tuż

autobusJuż niebawem, w ostatniej turze, ruszają wielkopolskie zimowe ferie. W trosce o bezpieczeństwo „feriowiczów” przedstawiamy swoją ofertę skierowaną na poprawę ich bezpieczeństwa. Jak zawsze „dorzucamy” garść rad jak  bezpiecznie spędzić te dwa upragnione przez uczniów tygodnie. 

 

Zachęcamy wszystkich organizatorów wycieczek i wyjazdów na zimowiska, a także rodziców dzieci wyjeżdżających, aby zobligowali przewoźników do poddania feryjnych autobusów badaniu kontroli stanu technicznego. Doraźnej kontroli stanu technicznego autokaru dokonać mogą także policjanci. Taka kontrola w oczywisty sposób ma jednak ograniczony charakter. Przed wyjazdem, warto sprawdzić także stan trzeźwości kierowcy oraz skontrolować dokumenty kierowcy i pojazdu. Policjanci  potwierdzą takie sprawdzenia stosownym dokumentem. Osoby zainteresowane takimi kontrolami prosimy z (kilkudniowym) wyprzedzeniem o kontakt w Wydziałem Ruchu Drogowego KPP w Kościanie pod nr tel. 5116261.

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich zapraszają zorganizowane grupy „zimowników”: kolonie, półkolonie, obozowiczów, na wycieczkę „szlakiem bezpieczeństwa” – do naszej jednostki. Mundurowi przyjmą także zaproszenia na  policyjne spotkania  w terenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt z naszym Zespołem ds. Nieletnich pod nr telefonu – 65 5116238.

Wszystkim planującym wypoczynek i tym, którzy "odsapną" w domu,  życzmy miłego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu dołączając kilka, obiecanych, prewencyjnych porad.

Rady dla rodziców: Bądź dla dzieci wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji. Nie ujawniaj miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Powiedz dziecku, żeby nie chwaliło się przed innymi osobami jakie wartościowe przedmioty posiadacie w swoim mieszkaniu. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów. Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi. Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze. Dziecku bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi. Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi, zwłaszcza przy zabawie na stokach narciarskich, w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc, i sam bądź przewidujący.  Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół. Wykształć w nim zdrowy styl życia - wolny od nałogów.  Dowiedz się, z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem. Poznaj kolegów i koleżanki swoich pociech. Traktuj dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z nim. Sprawdź dokładnie organizatora wyjazdu zimowego oraz warunki w jakich będzie wypoczywać Twoje dziecko. Przygotuj dziecko podstawowe dane teleadresowe do Ciebie lub miejsca Twojej pracy, żeby w razie potrzeby można było się z Tobą skontaktować. Umów się z dzieckiem jak się będziesz z nim kontaktować, może warto, żeby zostawiło telefon komórkowy w domu i dzwoniło do Ciebie z karty telefonicznej przez te kilka dni. Jeśli pracujesz a dziecko zostaje samo w domu, to przypomnij mu o zasadach bezpieczeństwa (np. żeby nie otwierało drzwi obcym osobom).  

Rady dla dzieci i młodzieży:  Opuszczając miejsce zakwaterowania lub zamieszkania, poinformujcie dorosłą osobę gdzie i z kim idziecie. Powiedzcie też kiedy planujecie powrót. Ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje. Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu. Posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania.  Gotówkę rozdzielcie w kilka miejsc, pozostawiając równocześnie kilka drobnych monet na niewielkie zakupy albo bilety. Będąc na peronie, pilnujcie swojego bagażu, amator Waszej własności może się znaleźć bardzo szybko. Poproście kogoś z rodziny o odprowadzenie na dworzec i pomoc we wsiadaniu do pociągu, zwłaszcza gdy zakup biletów nastąpi bezpośrednio przed wyjazdem. Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmujcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród grona budzących zaufanie pasażerów (np. rodziny z dziećmi czy osób starszych).  Nie śpijcie w podróży, szczególnie gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych np. z rodziny, które jednocześnie gwarantują, że nie zasną.  Bezwzględnie nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami - zaśniecie i obudzicie się bez swoich rzeczy.  Rzeczy podręczne, potrzebne w podróży zapakujcie na wierzchu. Unikniecie okazywania zawartości walizki podczas ich wyszukiwania w jej wnętrzu. Uważajcie na nowe znajomości z Internetu - nie zawsze osoba pod drugiej stronie jest tą za która się podaje. Nie podawajcie swoich dokładnych danych obcym osobom, wystarczy imię lub wymyślony Nick.- Jeśli ktoś chce od Was chce zdobyć dużo prywatnych informacji np. miejsca zamieszkania, wyposażenia mieszkania, pracy Waszych rodziców, niech to wzbudzi Waszą czujność i ostrożność. Pamiętajcie, że w Internecie nie jesteście anonimowi.