Uważajmy na sfałszowane leki! - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Uważajmy na sfałszowane leki!

leki.jpgJeszcze kilka lat temu leki z nielegalnego obrotu kupowano na rynkach i bazarach. Dziś miejscem ich oferowania jest przede wszystkim Internet. Tylko w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku  polscy policjanci walczący z przestępczością gospodarczą wszczęli 251 postępowań w takich  sprawach.

 

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 251 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi, a w 2009 roku aż 260. Tylko na początku października policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych. Policjanci zabezpieczyli łącznie 17.471 sztuk tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek. W ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali różne rodzaje takich produktów,  m.in. o nazwach: Arthrotec, Cytotec, Megace, Fluoksetyna (Prozac).

Kościańscy policjanci nie prowadzili podobnych postępowań. Wiemy jednak, że internetowe zakupy medykamentów „nie są obce” mieszkańcom naszego powiatu. Wiedzę tą zdobyliśmy przy prowadzeniu różnych spraw związanych z oszustwami internetowymi.

Pamiętajmy! Zażywanie leków niewiadomego pochodzenia może być szkodliwe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.

Co to są sfałszowane produkty lecznicze?

  • Sfałszowane produkty lecznicze są to udające leki, nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane produkty.
  • Zawierają dużą ilość wysoce toksycznych zanieczyszczeń, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
  • Często działają zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działają wcale, z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

Jak się ustrzec przed zakupem sfałszowanych produktów leczniczych?

  • Produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne!
  • Nigdy nie kupujmy leków na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy w sex-shopach!
  • Szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przyjmowanie leków wydawanych na receptę, które zostały zakupione za pośrednictwem Internetu!

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.