Prewencyjne porady - włamywacz nie niedźwiadek - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Prewencyjne porady - włamywacz nie niedźwiadek

kop.jpgNadchodzi zima, dla wielu osób niesie ona wiele dodatkowych trosk i problemów. Bywa, że przedstawiciele niektórych zawodów zmuszeni są zwiesić swoją działalność. Włamywacze nie zapadają jednak w zimowy sen. Czas kiedy przez większość doby panuje ciemność  to okres ich wytężonych łowów.

 

„Do mieszkania włamywacze dostali się po sforsowaniu zamka w drzwiach....." Tak najczęściej dochodzi do zdarzenia, które w wielu przypadkach pozbawia poszkodowanych całego dorobku życia. Dzielnicowi naszej komendy w trakcie pełnienia służby zwracają uwagę i udzielają wskazówek  mieszkańcom swoich rejonów w zakresie właściwego sposobu zabezpieczenia mieszkań i domów jednorodzinnych. Poniżej przedstawiamy Państwu zasady, które w dużym stopniu zwiększą efektywność w zabezpieczaniu własnego mienia. To najprostsze, a jednocześnie najbardziej skuteczne metody ograniczające działania przestępców.

1) Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.

2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

3) Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

4) Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

5) Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

6) Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

7) Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

8) Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

9) Ubezpiecz swe mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

   

A kiedy nastąpi włamanie?  

- powiadom niezwłocznie Policję - nie chodź po mieszkaniu,

- nie zmieniaj nic w mieszkaniu,

- nie dotykaj niczego, chyba, że trzeba to zrobić w sytuacji zagrożenia, np. zakręcić gaz jeśli widziałeś(aś) uciekających złodziei zapamiętaj jak najwięcej szczegółów, dokąd się udali, ich wygląd, samochód,

- pomyśl, kto, np. z sąsiadów mógłby pomóc Tobie lub Policji, np. widział jakieś osoby kręcące się wcześniej koło Twojego domu - stosuj się do poleceń policjanta kierującego grupą dochodzeniową na miejscu zdarzenia.

„KTO KRADNIE Z WŁAMANIEM PODLEGA KARZE POZBAWIENIA WOLNOŚCI OD ROKU DO 10 LAT"

(Art. 279 K.K.)

 Opracowano na podstawie materiałów profilaktycznych KGP.