Oszuści zmieniają metody - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Oszuści zmieniają metody

paragraf_291.jpgLiczba oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych cały czas nie maleje. Przestępcy wykorzystują przy tym nowe metody działania. Przedstawiamy najbardziej aktualny modus operandi działania oszustów apelując jednocześnie o ostrożność i dbanie o tzw. bezpieczeństwo sytuacyjne.

 

 

Wydział Prewencji KWP w Poznaniu ostrzega przed nowym przestępczym "patentem". Metoda polega  na wyłudzaniu pieniędzy od osób starszych, napotkanych na ulicy lub w swoich domostwach. Osoby te pytane są o drogę np. do szpitala, a następnie zapraszane do samochodu z prośba o pilotaż. W pojeździe sprawcy wzbudzają u starszych litość, przekonując o trudnej sytuacji jaka  spotkała ich lub osoby im bliskie, które uległy wypadkowi i znajdują się w szpitalu itp. Przedstawiają koszty np. leczenia , odholowania pojazdu, które niezwłocznie muszą uiścić, a nie posiadają polskiej waluty. Proszą o pożyczkę polskich złotych w zamian za znacznie większą kwotę dolarów czy innej waluty lub pozostawiają w zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby pacjenta. Osoby starsze przekazują pieniądze w dobrej wierze z chęci niesienia pomocy. Po dokonaniu oszustwa sprawcy oddalają się.  Zdarza się, że ci sami sprawcy nachodzą lub są  zapraszani przez starsze osoby do domów. Tam zwracają uwagę na miejsce skąd pobierane są kosztowności po czym jeden ze sprawców zajmuje uwagę domowników a drugi penetruje mieszkanie niejednokrotnie  zwiększając tym poniesione przez ofiary straty.  

Na terenie działania naszej jednostki podobny przestępczy scenariusz przestępcy zrealizowali już dwukrotnie. Oszukani stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych. W jednym z przypadków oszuści przekonali pokrzywdzonego, że potrzebują pieniądze na … łapówki dla policjantów i lekarzy. W innym w zastaw pozostawili kuferek z rzekomymi rodzinnymi precjozami. Wydaje się, że podobną historię warto opowiedzieć swoim rodzicom czy dziadkom.