Wakacje czas zacząć - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Wakacje czas zacząć

Rozpoczął się wyczekiwany sezon letni i okres wakacyjny. Pamiętajmy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, bez względu na to gdzie i jak planujemy spędzić najbliższe miesiące. Na co zwrócić uwagę i jak postępować, aby uniknąć niebezpieczeństw?

Słoneczna pogoda każdego z nas zachęca do wyjścia z domu. Sezon letni to czas wypoczynku, rodzinnych wycieczek i korzystania z różnych atrakcji. Czas ten spędzamy na różne sposoby odpoczywając, albo w sposób aktywny. Wiele osób wyjedzie w góry lub nad morze lub pozostanie w miejscu zamieszkania korzystając z pobliskich możliwości rozrywki. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Bez względu na wszystko powinniśmy zawszę zaplanować wyjazd, przygotować niezbędne wyposażenie i zachować zdrowy rozsądek.

Podczas planowania i organizacji wyjazdu, zwłaszcza korzystając z ofert internetowych warto sprawdzić, czy dany podmiot istnieje, np. w urzędach gminy. Coraz częściej dochodzi do oszustw podczas rezerwacji miejsca wypoczynku. Oszuści wystawiają ofertę, która nie istnieje, a po wpłacie zadatku np. za nocleg okazuje się, że pensjonat nie istnieje lub jest prowadzony przez zupełnie inną osobę.

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem zadbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz na bieżąco naprawiaj wykryte usterki. Przed wyjazdem zaplanuj  czas i przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy). Zabezpiecz bagaże podczas podróży- w przypadku zdarzenia drogowego stanowią one dodatkowe zagrożenie.

  • Wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych.
  • Podczas jazdy patrz na znaki, obserwuj sytuację na drodze i nie kontroluj trasę wskazaną przez nawigację, gdyż może ,,wyprowadzić cię w pole”.
  • Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć, najlepiej na specjalnych miejscach parkingowych.
  • Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu.
  • Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.
  • Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

Przed wyjazdem należy zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania lub domu. Warto poprosić kogoś z rodziny lub zaufanego sąsiada, aby sprawdzał dom lub mieszkanie w trakcie naszej nieobecności. Jeżeli posiadamy w domu jakąś gotówkę, albo biżuterię możemy zamontować sejf lub umieścić je w skrytce bankowej.

Pamiętajmy, że rodzice i opiekunowie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci i to oni powinni nauczyć je bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku. Porozmawiać i ostrzec przed popełnieniem czynów zabronionych oraz spożywaniem różnych używek. Należy zwrócić uwagę na to co dziecko robi w wolnym czasie, gdzie i z kim się spotyka. Również w sieci Internetowej dziecko może być narażone na niebezpieczeństwo

Kościańscy funkcjonariusze w okresie letnim, przeprowadzą szereg akcji i działań profilaktycznych w miejscach zorganizowanego wypoczynku oraz kontroli na terenach wodnych i przywodnych. Podczas przedmiotowych działań przypominane będą ogólne zasady bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego. Omówione sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, a nawiązują przede wszystkim do braku posłuszeństwa wobec rodziców/opiekunów. Przedmiotowe działania przeprowadzone zostaną wspólnie z podmiotami poza policyjnymi m.in. z Państwowa i Ochotniczą Strażą Pożarną, WOPR-em oraz przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej. Sprawdzane będzie również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem epidemiologicznym.

 

Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii