„Zadbaj o siebie i rower” - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

„Zadbaj o siebie i rower”

Pomimo, że jest jesień, pogoda nadal nas rozpieszcza. Sprzyja długim spacerom i pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Szczególnie w weekendy zauważyć można grupy młodzieży, czy też rodziny na wycieczkach rowerowych.

Rowerzysto! Zanim wsiądziesz na rower zadbaj o bezpieczeństwo. Sprawdź jego stan techniczny i wyposażenie. Każdy rower musi mieć co najmniej jedno światło białe z przodu i czerwone światło z tyłu, które będą określać pozycję rowerzysty na drodze. Dotyczy to jazdy od zmierzchu do świtu oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto rower musi posiadać czerwone światło odblaskowe, w kształcie innym niż trójkąt, umieszczone z tyłu roweru. Do tego dochodzi przynajmniej jeden sprawny hamulec, dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy. Dopuszcza się, żeby tylne światło było mrugające. Jest ono wtedy lepiej widoczne.

Niestety nie ma przepisu, który nakazywałby rowerzyście zakładać kamizelkę odblaskową lub kask ochronny. Mamy jednak nadzieję, że osoby korzystające z rowerów zdają sobie sprawę z konsekwencji i zakładając kask oraz kamizelkę zadbają o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy również o stosowaniu się do zasad ruchu drogowego i nie zapominajmy o kulturze jazdy oraz ostrożności  wobec innych.

Ponadto zadbajmy o jednoślad po zakończonej przejażdżce rowerowej. Zwróćmy uwagę na odpowiednie zabezpieczenie roweru pozostawionego na tzw. stojaku. Czasem zwykłe, pospolite zapięcie nie wystarczy. Warto zainwestować w „dobre” i solidne zabezpieczenie. Natomiast, jeśli  to możliwe najlepiej schować rower do pomieszczenia.