Ciężka dola motorowerzysty - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Ciężka dola motorowerzysty

Data publikacji 29.01.2019

Każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z motoryzacją zdaje sobie sprawę, że większość motorowerów poruszających się po naszych drogach może maksymalnie przewieźć dwie osoby. Osoby podróżujące skuterem powinny mieć założone kaski na głowach, a kierowca powinien posiadać stosowne uprawnienia. Od tych zasad czasami czynione są wyjątki, o czym świadczy zdarzenie z połowy stycznia. Możliwości transportowe małego skutera postawiło sprawdzić trzech mieszkańców gm. Czempiń.

Dyżurny naszej jednostki przyjął zgłoszenie, że po terenie gm. Czempiń na skuterze jeżdżą trzy osoby. Wysłany na miejsce patrol ruchu drogowego zauważył mknącego drogą skutera, na którym siedziało trzech mężczyzn. Płeć można było bardzo łatwo rozpoznać przynajmniej w dwóch przypadkach, gdyż panowie nie mieli założonych kasków. W miejscowości Słonin na łuku drogi kierujący motorowerem stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

W chwili zatrzymania kierownicę skutera w dłoniach dzierżył 19-letni mieszkaniec gm. Czempiń. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1,1 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. To nie koniec jego przewinień. Mężczyzna jechał skuterem bez wymaganego kasku ochronnego. Nie posiadał też uprawnień do kierowania i przewoził więcej pasażerów, niż wynika to z dokumentów pojazdu którym kierował. Przewożone osoby były nietrzeźwe, co również jest wykroczeniem.

Jedynym pasażerem, który miał założony hełm ochronny był 30-latek.  W tym przypadku badanie trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. Trzecią osobą, która jechała na skuterze był 20-latek również z terenu gm., Czempiń. W jego przypadku badanie trzeźwości wykazało 1,18 promila alkoholu w organizmie.

Podczas rozmowy z policjantami mężczyźni opowiedzieli o trudach podróżowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Początkowo skutera prowadził 30-latek, ale zmarzły mu ręce. W związku z tym wyręczył go młodszy kolega.

 

Przypominamy, że osoby podróżujące motorowerem powinny mieć założone kaski. Oczywiście może nim podróżować tyle osób, na ile jest przeznaczony. W tym przypadku mogły nim jechać maksymalnie dwie osoby. Oczywiście osoba kierująca motorowerem powinna być trzeźwa i co pewnie zdziwi część osób, pasażer jadącym również powinien być trzeźwy.

Kierujący tym skuterem odpowiedzą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Oprócz tego wszyscy odpowiedzą za szereg popełnionych wykroczeń.

Nie polecamy jednak takiej pomysłowości. Przejażdżka mogła skończyć się tragicznie dla całej trójki, gdyby upadek był bardziej poważny. Dziękujemy również za właściwą reakcję świadkowi zdarzenia.