Nie zatrzymał się do kontroli - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Nie zatrzymał się do kontroli

Policyjnym pościgiem zakończyła się próba zatrzymania do kontroli drogowej kierowcy, wobec którego istniało podejrzenie, że może prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu.

Do zdarzenia doszło we wtorek 30 maja. Dyżurny został powiadomiony, po Starym Bojanowie może jeździć samochodem mężczyzna, który jest pod wpływem alkoholu. Wysłany na miejsce patrol zauważył wskazane w zgłoszeniu Daewoo. Kilkukrotne sygnały do zatrzymania nie przyniosły skutku. Kierowca ignorował sygnały i zaczął uciekać. Pościg odbywał się polnymi drogami. Uciekający samochód został zatrzymany już na terenie powiatu leszczyńskiego w Górce Duchownej. Mężczyzna, który prowadził nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy, szarpał funkcjonariusza, który po zatrzymaniu uciekającego samochodu podbiegł do kierowcy, żeby uniemożliwić mu dalszą jazdę. Próbował dalej uciekać samochodem, uszkadzając radiowóz przy kolejnej próbie ucieczki. Funkcjonariusze, wyciągnęli kierowcę z pojazdu. Kierujący Daewoo, 42-letni mieszkaniec gm. Śmigiel został zatrzymany i przewieziony do kościańskiej komendy. Również drugi mężczyzna podróżujący pojazdem podczas próby wylegitymowania uderzył interweniującego policjanta. Również on został zatrzymany.

Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego samochodem wykazało 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu mężczyzny. Pasażer również był nietrzeźwy.

Następnego dnia, po wytrzeźwieniu, mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz naruszenia nietykalności cielesnej interweniującego policjanta. Dodatkowo odpowie za prowadzenie pojazdu wbrew orzeczonemu wobec niego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Pasażer usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów.

Dodatkowo kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 500zł za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Gdyby do zdarzenia doszło po 1 czerwca, mężczyzna usłyszałby kolejny zarzut. Przypominamy, że od 1 czerwca zmianie uległy przepisy, które zaostrzyły kary za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Po zmianie przepisów, osoba, która nie zatrzymała się do kontroli drogowej, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.