Trzeźwy poranek - Konkursy, akcje, inicjatywy - KPP Kościan

Konkursy, akcje, inicjatywy

Trzeźwy poranek

trzewy_poranek_023W miniony poniedziałek (16-03)  od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu kościańskiego  policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Kościanie wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego  KWP w Poznaniu przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Miały one za zadanie wyeliminować jak największą liczbę pijanych kierowców. Ich efekt to blisko 4000  przebadanych kierowców.

Wspólne działania policjantów z Kościana  oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu skierowane były na  ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, a tym samym  na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Działania prowadzone były nie tylko na drodze krajowej K-5 ale również w centrum Kościana .

Podczas całych działań policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 3884  kierujących pojazdami. W czasie kilku godzin zatrzymano 3 kierujących w tym 1 kobietę i 1 mężczyznę, którzy usiedli za kierownicą będąc w stanie nietrzeźwości oraz jednego mężczyznę, który  kierował pojazdami w stanie po użyciu alkoholu.


Pierwszą z nich została  zatrzymana przez mundurowych do kontroli w  Kościanie na ul. Gostyńskiej, 54 – letnia mieszkanka pow. kościańskiego kierująca samochodem m-ki Fiat CC. Przeprowadzone badania stanu trzeźwości  wykazało, że ma 1 promil alkoholu w swoim organizmie .

Drugi zatrzymany to wynik kontroli przeprowadzonej na drodze K-5,  60 – letniego  mieszkańca pow. kościańskiego, kierowcy samochodu m-ki Renault Clio. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,40 promila alkoholu w jego organizmie.

Natomiast trzeci to 47 – letni mieszkaniec pow. kościańskiego kierujący samochodem m-ki Fiat Ducato,  zatrzymany do kontroli na ul. Północne w Kościanie . Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad pół promila alkoholu w jego organizmie.

W tych przypadkach Policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania. Teraz wszyscy nietrzeźwi kierujący odpowiedzą także przed sądem za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z prawem grozi im za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Dodatkowo  za jazdę na „podwójnym gazie” sąd może orzec wobec nich także utratę uprawnień do kierowania na okres od 1 roku do 10 lat.  

Policjanci zapowiadają, że tego typu  działania będą przeprowadzone coraz częściej na drogach całego powiatu. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że w każdej chwili mogą być zatrzymani do kontroli stanu trzeźwości.   

Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie mamy pewności, co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją jazdy z promilami często, oprócz utraty prawa jazdy, jest utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

 {galeria}GALERIE/Trzezwy poranek{/galeria}