Trzeźwy poranek - Konkursy, akcje, inicjatywy - KPP Kościan

Konkursy, akcje, inicjatywy

Trzeźwy poranek

badWczoraj od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu kościańskiego  policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Kościanie przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Zadaniem tych działań było wyeliminowanie jak największej liczby pijanych kierowców. Ich efekt to 1771  przebadanych kierowców.

Działania  policjantów Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie skierowane były na  ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, a tym samym  na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. "Trzeźwy poranek" prowadzony były nie tylko w samym centrum Kościana ale również na innych drogach pow. kościańskiego.  Policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 1771 kierujących pojazdami. W czasie kilku godzin zatrzymano 1 mężczyznę, który usiadł za kierownicą będąc w stanie nietrzeźwości. Dwóch  innych kierowało pojazdami w stanie po użyciu alkoholu oraz jeden  kierujący rowerem w stanie nietrzeźwości.

Pierwszy z nich został zatrzymany przez mundurowych do kontroli w  Kościanie na ul. Północnej ok. godz. 5.35. Badanie stanu  trzeźwości kierowcy Fiata 126p, 60 – letniego mieszkańca pow. kościańskiego  wykazało 0,70 promila alkoholu w jego organizmie.

Kolejni dwaj kierowcy to wynik kontroli przeprowadzonej na ul. Łąkowej i ul. Północnej w Kościanie. Zatrzymani to kierowca vw, 30 letni mieszkaniec Kościana  i kierowca citroena 40 letni mieszkaniec pow. poznańskiego. Badania stanu trzeźwości wykazało kolejno 0,28 promila alkoholu i 0,32 promila alkoholu w ich organizmie. W  przypadku rowerzysty kontrole przeprowadzono w Pelikanie na ul. Wielichowskiej. Kierującym okazał się 30 – letni mieszkaniec pow. kościańskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad jeden promil alkoholu w organizmie kontrolowanego.

W trzech przypadkach Policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania. Teraz mężczyźni odpowiedzą także przed sądem za kierowanie pojazdami w stanienie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.  

Zgodnie z prawem kto znajduje się w stanie nietrzeźwości i prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega karze do dwóch lat pozbawienia wolności

Dodatkowo  za jazdę na „podwójnym gazie” sąd może orzec także utratę uprawnień do kierowania na okres od 1 roku do 10 lat.   

Ponadto funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz czy kierowcy i ich pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa, co ma  również ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Efektem kontroli było zatrzymanie 2 dowodów rejestracyjnych i wystawienie 4 mandatów karnych za nie korzystanie z  pasów bezpieczeństwa.

Zapowiadamy, że takie działania będą przeprowadzone systematycznie  na drogach całego powiatu. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że w każdej chwili mogą być zatrzymani do kontroli stanu trzeźwości. Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie mamy pewności, co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją jazdy na „podwójnym gazie” często, oprócz utraty prawa jazdy, jest utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogoweg
o.