Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

kogutyJuż od poniedziałku trawa „Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Jest to kolejna okazja do tego, by choć na chwilę zastanowić się nad tym zagadnieniem, które odnosi się do nas wszystkich. Szczególnie teraz w okresie przedświątecznym, związanym z najczęściej z eskalacją różnych drogowych zagrożeń.

 

Ruch drogowy to szereg zagadnień, które wchodzą w skład naszego codziennego życia. To nasza droga do szkoły, do pracy, na zakupy, do kina. To podróżowanie samochodem, motocyklem, rowerem. To także piesze wycieczki, podczas których również jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Związany z tym problem bezpieczeństwa jest więc dla nas wszechobecny.

Na polskich drogach co roku giną tysiące osób, a wiele polskich rodzin musi zmierzyć się z tragedią jaką jest śmierć bliskich. Przyczyn wypadków jest wiele, a każda z nich to ludzki błąd, którego często nie można już naprawić.

Istotnym problemem jest prędkość. Przekraczanie dozwolonej prędkości oraz niedostosowanie jej do panujących warunków atmosferyczno – drogowych to podstawowa przyczyna wypadków.

Kierowanie pod wpływem alkoholu i narkotyków również zbiera swoje żniwo. Nieświadomi konsekwencji swojego działania pijani kierowcy niosą śmierć. Zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających nie próbuje kierować pojazdem. Interweniujmy w takich przypadkach. Nie przechodźmy obok takich sytuacji obojętnie, bo za chwilę pod kołami samochodu może zginąć ktoś z naszych bliskich.

Pamiętajmy też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, które wbrew „opowieściom najczęściej  ratują nam życie. Nie zapominajmy o prawidłowym przewożeniu dzieci i zwracajmy ich uwagę na, zgodne z przepisami, poruszanie się po drogach. Dla najmłodszych najważniejsza jest bowiem właściwa edukacja. Jeżeli nie będą wiedziały jak prawidłowo postępować to będą nieświadomie naruszały podstawowe zasady ruchu, a tym samym nie będą bezpieczne.

Dotyczy to również niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Jest to grupa osób szczególnie narażona na obrażenia ciała w przypadku zdarzeń drogowych.

„Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” jest okazją do tego, by zweryfikować swoje zachowanie i negatywne przyzwyczajenia związane z poruszaniem się po drogach oraz by zwrócić uwagę innym na nieprawidłowe postępowanie, którego cena jest bardzo wysoka. W tym czasie nasza drogówka zaplanowała szereg akcji, które mają na celu „przypomnienie” zapominalskim, że drogowe reguły to często reguły naszego i czyjegoś życia.