Komunikaty/informacje

Szanujmy innych użytkowników dróg – refleksja policjantów ruchu drogowego po działaniach NURD

Zakończyła się kolejna odsłona działań policjantów ruchu drogowego na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety, nawet obecność policyjnego radiowozu z włączonymi sygnałami świetlnymi nie spowodowała refleksji nad prawidłowym poruszaniem się po drogach.

Z relacji funkcjonariuszy, którzy wczoraj wzięli udział w wojewódzkich działaniach wynika, że nawet oznakowany radiowóz z policjantami stojącymi obok nie zniechęcał przed popełnianiem wykroczeń.

W godzinach, gdy rodzice dowożą swoje dzieci do szkół, policjanci objęli nadzorem kilka kościańskich szkól. Jak się okazało, zatrzymywanie samochodu w obrębie przejścia dla pieszych, czy w zatoce przeznaczonej dla autokaru dla wielu kierowców to chleb powszedni. Ponadto część rodziców, mimo obowiązku, nadal nie przewozi najmłodszych dzieci w fotelikach bądź siedziskach.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo osób przewożonych w pojeździe zależy w głównej mierze od kierowcy. Szanujmy również pieszych, którzy próbują właściwie przejść przez oznakowane przejście dla pieszych. Dla osób, które egzamin na prawo jazdy zdawały kilka lub kilkanaście lat temu i być może zapomniały już o obowiązujących przepisach polecamy lekturę Kodeksu Drogowego na chłodne jesienne wieczory.

W trakcie wczorajszych działań policjanci skontrolowali 57 pojazdów. Ujawnili łącznie 55 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego nałożyli 42 mandaty karne i sporządzili 3 wnioski o ukaranie. Również piesi nie są bez winy w trakcie przemierzania ulic naszego powiatu. 5 osób zostało ukaranych mandatami karnymi za przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych.