Jakie światła włączyć? - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

Jakie światła włączyć?

Zmieniająca się często pogoda, a za tym i warunki drogowe, powodują, że część kierowców albo nadużywa świateł zewnętrznych pojazdu albo zapomina je włączyć, gdy jest to wymagane przepisami. Poniżej zamieszczono informacje dotyczące właściwego używania oświetlenia.

Od świtu do zmierzchu w normalnych warunkach należy używać świateł mijania. Jeśli pojazd jest wyposażony w światła do jazdy dziennej, to można ich używać zamiast świateł mijania. Pojazdy obecnie uzyskujące homologację, powinny być już seryjnie wyposażone w takie światła. Pamiętajmy jednak, żeby włączyć światła mijania jeśli występują opady atmosferyczne.

Tylne światła przeciwmgielne należy włączyć, gdy przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50m. Jeśli mgła ustąpi albo gdy widoczność zwiększy się powyżej 50 metrów, pamiętajmy, że należy światła przeciwmgielne wyłączyć ponieważ oślepiamy kierowców jadących za nami i może to powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Unikajmy tez wyprzedzania innych pojazdów, jeśli widoczność jest ograniczona i nie mamy pewności czy możemy bezpiecznie wykonać manewr.

Świateł drogowych można używać na nieoświetlonych drogach o ile nie oślepi to innych uczestników ruchu. W przypadku, gdy z przeciwnego kierunku nadjeżdża inny pojazd, światła drogowe (tzw. długie), należy wyłączyć.

W każdej sytuacji należy kierować się zdrowym rozsądkiem i na bieżąco analizować sytuację na drodze.