Prewencja informuje

Pierwsze podsumownaie uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

dscn3641Wczoraj minął pierwszy tydzień od uruchomienia w województwie wielkopolskim Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze podsumowanie działania mapy na terenie pow. kościańskiego to ponad 50 zgłoszeń różnych kategorii.


 

 

 

 

Wczoraj minął pierwszy tydzień od uruchomienia na terenie województwa wielkopolskiego Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kościańscy policjanci w ramach kampanii promocyjnej odwiedzili  przedstawicieli władz lokalnych pow. kościańskiego. W trakcie spotkań przekazywali plakaty promujące to przedsięwzięcie. Mieszkańcom pow. kościańskiego wręczano ulotki.

Podsumowując pierwszy tydzień uruchomienia nowego narzędzia komunikacji ze społeczeństwem na terenie podległym naszej jednostki w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowaliśmy 53 zgłoszenia różnych kategorii, z czego 15 zostało potwierdzonych, 30 nie potwierdzono i 8 jest w trakcie realizacji. Najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy z kategorii „przekroczenie prędkości”- 15 oraz „spożywanie alkoholu”- 14.  

Informujemy, że w danej komendzie Policji są wyznaczeni koordynatorzy, którzy sprawdzają mapę, a w przypadku zauważenia wprowadzenia zagrożenia uruchamiają procedurę jego weryfikacji. Koordynatorzy mają 48 godzin na zauważenie wprowadzenia zagrożenia. Informację o nim przekazują natychmiast do odpowiedniej komórki lub posterunku - jeżeli zaznaczono zagrożenie na terenie powiatu, a kolor ikony na mapie zmienia się z zielonego na żółty. Na weryfikację stanu faktycznego policjanci mają kolejne pięć dni. Po tych czynnościach ikona zmienia kolor bądź na czerwony w przypadku potwierdzenia zagrożenia bądź na szary w przypadku nie potwierdzenia zaznaczonego niebezpieczeństwa.

W przypadku kiedy sygnał o negatywnym zjawisku potwierdzi się, wówczas policjanci otrzymają stosowne wytyczne np. do częstszego patrolowania zagrożonego miejsca i będą reagować odpowiednio do sytuacji.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub  997.

{galeria}GALERIE/mapy zagrozen{/galeria}