"Z odblaskiem bezpieczniej" - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

"Z odblaskiem bezpieczniej"

wp_20160921_006W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kościanie wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym w Kościanie „STOP ŚMIERCI” przeprowadzili kolejne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Napotkanym uczestnikom ruchu drogowego wręczano odblaski.

W ubiegłym tygodniu kościańscy policjanci wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym w Kościanie „STOP ŚMIERCI” przeprowadzili kolejne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.  Każdej napotkanej osobie przypominano podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz wręczano odblaski. Mimo wielu tego typu akcji zdarza się, że mieszkańcy i tak poruszają się nieprawidłowo po kościańskich ścieżkach rowerowych, drogach i chodnikach.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i wzajemny szacunek. Przypominamy rowerzystom i pieszym, aby zawsze bezpiecznie poruszali się po drogach publicznych. Pamiętajmy, aby przed każdym wyjazdem zrobić krótki przegląd naszego jednośladu oraz aby zawsze być dobrze widocznym na drodze. Niewidoczny rowerzysta bądź pieszy w szczególności poza terenem zabudowanym, szybko może stać się ofiarą wypadku drogowego. Stąd kolejny apel do wszystkich rowerzystów i pieszych uczestników drogowych, aby zawsze poruszając się po drogach (po zmierzchu) używali odpowiedniego oświetlenia, elementów odblaskowych. Rowerzyści pamiętajcie również, że warto założyć kask ochronny.

Przypominamy, że  od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat.

Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem.

Informujemy, że z badań wynika, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów, a jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas widoczny jest już z odległości 150 metrów. 

wp_20160921_19_45_33_prowp_20160921_006