Kolejna akcja prewencyjna - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Kolejna akcja prewencyjna

20160810_131510Wczoraj policjanci z PP w Śmiglu wspólnie z policjantami WRD i Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z KPP w Kościanie  przeprowadzili kolejne działania prewencyjne ”PIESI I ROWERZYŚCI”.  Podczas akcji sprawdzaliśmy jak poruszają się po ulicach miasta Śmigla cykliści oraz piesi.  W ramach zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym napotkanym rowerzystom oraz pieszym wręczaliśmy akcesoria odblaskowe.

Wczoraj (10-08) Policjanci z PP w Śmiglu oraz Wydziału Ruchu Drogowego i Zespołu ds. Nieletnich z KPP w Kościanie prowadzili akcję „PIESI I ROWERZYŚCI”. Podczas akcji sprawdzaliśmy jak poruszają się po ulicach miasta Śmigla piesi i rowerzyści. Tego dnia obyło się bez mandatów, a popełnione wykroczenia popełnione przez cyklistów i pieszych kończyły się pouczeniami. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym napotkanym rowerzystom oraz pieszym wręczaliśmy akcesoria odblaskowe. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i wzajemny szacunek. Przypominamy rowerzystom i pieszym, aby zawsze bezpiecznie poruszali się po drogach  publicznych. Pamiętajmy, aby przed każdym wyjazdem zrobić krótki przegląd naszego jednośladu oraz aby zawsze być dobrze widocznym na drodze. Niewidoczny rowerzysta bądź pieszy w szczególności poza terenem zabudowanym, szybko może stać się ofiarą wypadku drogowego. Stąd kolejny apel do wszystkich rowerzystów i pieszych uczestników drogowych, aby zawsze poruszając się po drogach (po zmierzchu) używali odpowiedniego oświetlenia, elementów odblaskowych. Rowerzyści pamiętajcie również, że warto założyć kask ochronny.

Przypominamy, że  od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat.

Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem.

Informujemy, że z badań wynika, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów, a jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas widoczny jest już z odległości 150 metrów.

{galeria}GALERIE/Akcja piesi Smigiel{/galeria}