W trosce o bezpieczeństwo - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

W trosce o bezpieczeństwo

rok_szkolnyZbliża się rok szkolny. Dzieci i dorosłych czeka więcej obowiązków. Z pewnością w większej mierze pośpiech zagości w naszych codziennych zmaganiach. Dlatego apelujemy o rozwagę i ostrożność. Przypominamy o obowiązkowym zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodach i prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

Rodzice, zadbajcie o bezpieczeństwo  swoich dzieci!

Przepisy mówią o obowiązku przewożenia dzieci w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Pamiętajmy, na przednim siedzeniu ustawodawca przewidział użycie tylko fotelika ochronnego - podkładki są zabronione. Lepiej postarać się o odpowiedni fotelik, niż narażać dziecko na groźbę poważnych obrażeń w razie wypadku. Myślenie „mnie to nie dotyczy” albo „mnie to nigdy nie spotka” jest absolutnym błędem. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia.

Pamiętajcie o odblaskach

Z każdym dniem szybciej zapada zmrok. Dlatego warto przypomnieć również  wszystkim o odblaskach. Wchodzące w życie 30 sierpnia 2014 roku przepisy nakazują pieszym, poruszającym się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyjątek dotyczy tylko pieszego, który po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dotychczasowe zapisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym” nakładały taki obowiązek jedynie na osoby poniżej 15. roku życia. Nowy obowiązek ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Jesienią właśnie oni są częstymi ofiarami wypadków. Dzięki odblaskom piesi są widoczni z odległości nawet dwustu metrów i kierowcy mogą ich bezpiecznie ominąć. Pieszy bez elemenu odblaskowego, w dodatku ubrany w ciemną kurtkę, jest komplenie niewidoczny. To, że osoba idąca poboczem widzi auto wcale nie poprawia jej bezpieczeństwa. W zderzeniu z samochodem pieszy, nie ma wielkich szans na wyjście z wypadku bez poważnego uszczebku na zdrowiu.

Bezpiecznie do szkoły każdego dnia

Od września ruszą kolejne nasze działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci z zespołu ds. nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Kościanie wyruszą do szkół na spotkania z najmłodszymi.  Poprzez zabawę powtórzą wraz z dziećmi podstawowe zasady zachowania się na drodze. Podkreślić warto, że spotkania o tej tematyce, a także działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym trwają cały rok. Jako przykład można podać współpracę policji z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie w projekcie „Bezpiecznie po powiecie kościańskim - życie jest tylko jedno”. W ramach tych działań, dzięki wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym w Kościanie „Stop Śmierci” podczas akcji prewencyjnych mieszkańcom powiatu rozdawano odblaski. Kamizelki odblaskowe otrzymały także dzieci z jednego z kościańskich przedszkoli. Te działania z pewnością będą kontynuowane, bo pracy nad poprawą bezpieczeństwa, nigdy dość.