Bezpieczna droga z radami SpongeBoba - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Bezpieczna droga z radami SpongeBoba

spongebobDzisiaj wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, rusza II edycja społecznej kampanii "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Dzieci w przedszkolach i szkołach będą uczyć się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. W ramach tej kampanii zamierzamy podjąć współpracę z  każdym przedszkolem i każdą szkołą w naszym powiecie.

 

Według statystyk Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2010 roku miało miejsce ponad 4200 wypadków z udziałem dzieci. W stosunku do 2009 roku liczba ta zmalała o ponad 800 – nadal jest jednak za wysoka. Mniejsza liczba wypadków świadczyć może, że akcje prewencyjne oraz edukacja dzieci i ich rodziców (opiekunów) przynoszą pożądane rezultaty. Bardzo ważna jest zatem edukacja maluchów już w przedszkolach, a także w pierwszym okresie nauki w szkole.

W ramach tej kampanii spotkania policjantów z dziećmi wspiera bohater filmu rysunkowego SpongeBob. Organizatorem kampanii jest kanał dziecięcy Nickleodeon wspólnie z Policją.  Celem akcji  jest dalsze ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem  najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez podniesienie stopnia znajomości  przez  dzieci właściwych zachowań na drodze. Podczas  wizyt w przedszkolach i szkołach podstawowych rozmawiamy z uczniami o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Wykorzystujemy przy tym materiały edukacyjne przygotowane przez organizatora akcji. Materiały, które mają tworzyć interakcję z odbiorcami, angażować ich i zachęcać do samodzielnego myślenia. Służyć temu mają m.in. film wideo i gra mobilna  polegające na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Aby utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędna jest współpraca policjantów z nauczycielami i rodzicami. Policjanci naszego Zespołu ds. Nieletnich przekażą zainteresowanym pedagogom ciekawe narzędzia do przeprowadzenia zajęć w ramach m.in. wychowania komunikacyjnego.

W tym roku, specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy – edukacyjną grę mobilną poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Dzięki niej dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aplikację można pobrać ze strony www.nick.com.pl/rady, na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz gry i zabawy uczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.