Uwaga! Nowa metoda wyłudzania pieniędzy - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Uwaga! Nowa metoda wyłudzania pieniędzy

kk.jpgPolicjanci z KGP ostrzegają przed nową metodą wyłudzania pieniędzy. Pojedynczy sygnał tzw. zwarka,  na nasz telefon komórkowy często stanowi podstawę do oddzwonienia. Oddzwaniający nie jest jednak świadomy, że wykonuje połączenie Premium, którego stawka wg taryfikatora jest bardzo wysoka.

 

Eksperci z  Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP rozpoznali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Zajmując się rozpracowaniem nowych rodzajów zagrożeń rozprzestrzeniających się m.in. wśród klientów korzystających z usług operatorów sieci telekomunikacyjnych, wpadli na pewien trop.

Do użytkowników telefonów, wykonywane jest krótkie połączenie, tzw. sygnał. Wykonany jest on w  taki sposób  aby potencjalny odbiorca nie zdążył odebrać telefonu. Często zdarza się  że posiadacz aparatu oddzwania na wyświetlony numer.  Mechanizm wyłudzania  polega na automatycznym obciążeniu konta użytkownika, który oddzwoni na taki numer, zgodnie z taryfikatorem, jak za usługę Premium. „Oszukańczy”  numer składa się zwykle z sześciu cyfr. Bardzo często adresatami takich naciąganych połączeń są osoby prowadzące działalność gospodarczą.  W tych przypadkach nieodebrane połączenie może oznaczać  utratę intratnego zamówienia czy zarobku. Połączenie następuje  najczęściej po godzinach pracy firmy.   "Nieuczciwi telefoniści" liczą na to, że właściciel bądź jeden z jej pracowników, po przyjściu następnego dnia do pracy, zobaczy nieodebrane połączenia telefoniczne i spróbuje jak najszybciej oddzwonić.