Grzybobranie a bezpieczeństwo - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Grzybobranie a bezpieczeństwo

1-78884_mo4.jpgW tym roku okres grzybobrania nastał prędzej niż w latach poprzednich. Z naszych doświadczeń wynika, że na amatorów grzybów czyhają zagrożenia, które wbrew pozorom nie są związane tylko z pomyłką co do gatunku zebranych grzybów. Jak zawsze apelujemy o szczególną ostrożność.  

 

Warto poznać gatunki grzybów zarówno jadalnych jak i niejadalnych oraz tych najbardziej dla nas szkodliwych - trujących. W innym przypadku korzystajmy z porad i konsultacji doświadczonych grzybiarzy. Polecamy także korzystanie ze specjalistycznych atlasów i katalogów. Ich autorzy radzą aby zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe.  Kiedy kupujemy grzyby u przydrożnych sprzedawców rozwiejmy wszelkie wątpliwości co do ich gatunku, oferenci nie zawsze muszą być uczciwi. My ryzykujemy swoim zdrowiem a bywa, że i życiem. Niektóre stacje epidemiologiczno sanitarne uruchamiają w okresie grzybobrania specjalne punkty, w których można zasięgnąć porady grzyboznawcy (np. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przy ul. Libelta 36, piętro I, pok.113 ,  poniedziałek - piątek w godzinach : 8 00 do 19 00, sobota - niedziela w godzinach : 12 00 do 16 00, tel. 61 854-48-46.)

Często potencjalne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym generowane jest przez chęć nabycia grzybów u przydrożnych sprzedawców. Bywa, że dochodzi do manewru gwałtownego hamowania czy zatrzymania pojazdu w miejscu gdzie powoduje to zagrożenie. Podobne sytuacje powodowały już w przeszłości tragiczne w skutkach wypadki. Radzimy także aby przed udaniem się na grzybobranie auto zaparkować w dozwolonym miejscu. Najlepiej też w takim gdzie nie będzie pozostawione ono wyłącznie „same sobie”. Podczas parkowania lepiej nie zostawiać w samochodzie wartościowych przedmiotów. Jak się wydaje w ogóle są one zbędne podczas grzybobrania.    

Pamiętajmy także  o innych zagrożeniach. Istnieje duże niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą temu zapobiec. Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Zapamiętujmy charakterystyczne punkty/miejsca, które pozwolą nam odnaleźć drogę powrotną. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.