Fajerwerki - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

fajerwerki.jpgNiektórzy już zainaugurowali rytuał "wybuchowego" żegnania starego roku.  Apelujemy, by podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Petardy i sztuczne ognie należy kupować w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy  policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom – być może ochronimy zdrowie bądź życie małoletnich. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest  zagrożona karą do dwóch lat więzienia. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.

Nie odpalajmy sztucznych ogni w grupie osób, „z ręki”, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), tak aby petardy się nie przewróciły. W żadnym wypadku nie rozbierajmy fajerwerków na części, jak też nie próbujmy ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Nie kierujmy ich w stronę inną niż do góry, nie stawiajmy odwrotnie niż wskazane to jest w instrukcji, ani też nie wrzucajmy do ogniska. Przy odpalaniu fajerwerków zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Nie pozwalajmy im na odpalanie fajerwerków lub petard. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów (należy otoczyć je szczególna opieką, w przypadkach nadwrażliwości warto zwrócić się o pomoc do weterynarza). 

Przypominamy że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą kary - nawet do dwóch lat więzienia.  Zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Fajerwerkowe wybryki mogą zakłócić spokój i porządek publiczny lub spoczynek nocny, wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności. Jeżeli czyn taki ma charakter chuligański lub jest popełniony pod wpływem alkoholu sprawca może trafić także na miesiąc do aresztu.

Ustawa z 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym stanowi:
- art.31 § 2 wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu tożsamości,

- art. 37 kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesji… osobom niepełnoletnim podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.