Wakacyjne rady - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Wakacyjne rady

chorwacja4.jpg

Wakacje szkolne rozpoczęte. Jest to czas beztroskiej zabawy i wypoczynku dla młodzieży. Dzieci mają teraz wiele wolnego czasu, który nie zawsze potrafią dobrze wykorzystać. Często pod wpływem grupy rówieśniczej dochodzi do pierwszego konfliktu z prawem.  Przedstawiamy kilka rad dla rodziców i młodzieży jak bezpiecznie spędzić ten okres. 

Rady dla rodziców:-  Nie ujawniaj miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Powiedz dziecku, żeby nie chwaliło się przed innymi osobami jakie wartościowe przedmioty posiadacie w swoim mieszkaniu.-  Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów. -  Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi. -  Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze. -  Dziecku bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi. -  Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi, zwłaszcza przy zabawie nad wodą, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc, i sam bądź przewidujący. -  Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół. -  Wykształć w nim zdrowy styl życia - wolny od nałogów. -  Dowiedz się, z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem. Poznaj kolegów i koleżanki swoich pociech.- Traktuj dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z nim.- Sprawdź dokładnie organizatora wyjazdu letniego oraz warunki w jakich będzie wypoczywać Twoje dziecko.- Przygotuj dziecko podstawowe dane teleadresowe do Ciebie lub miejsca Twojej pracy, żeby w razie potrzeby można było się z Tobą skontaktować.- Umów się z dzieckiem jak się będziesz z nim kontaktować, może warto, żeby zostawiło telefon komórkowy w domu i dzwoniło do Ciebie z karty telefonicznej przez te kilka dni.- Jeśli pracujesz a dziecko zostaje samo w domu, to przypomnij mu o zasadach bezpieczeństwa (np. żeby nie otwierało drzwi obcym osobom).- Jeśli wyjedziesz z rodziną na wakacje, poproś zaufanego sąsiada żeby zajął się Waszym mieszkaniem podczas nieobecności (np. zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, odbierał pocztę, zapalał na chwilę światło w Twoim mieszkaniu, żeby ewentualny złodziej widział, że mieszkanie nie jest puste.) Zaufany sąsiad jest lepszy niż alarm.  

Rady dla dzieci i młodzieży:- Opuszczając miejsce zakwaterowania lub zamieszkania, poinformujcie dorosłą osobę gdzie i z kim idziecie. Powiedzcie też kiedy planujecie powrót.- Ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje.- Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu.- Posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania. - Gotówkę rozdzielcie w kilka miejsc, pozostawiając równocześnie kilka drobnych monet na niewielkie zakupy albo bilety.- Będąc na peronie, pilnujcie swojego bagażu. Amator Waszej własności może się znaleźć bardzo szybko.- Poproście kogoś z rodziny o odprowadzenie na dworzec i pomoc we wsiadaniu do pociągu, zwłaszcza gdy zakup biletów nastąpi bezpośrednio przed wyjazdem.- Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmujcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród grona budzących zaufanie pasażerów (np. rodziny z dziećmi czy osób starszych). - Nie śpijcie w podróży, szczególnie gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych np. z rodziny, które jednocześnie gwarantują, że nie zasną. - Bezwzględnie nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami - zaśniecie i obudzicie się bez swoich rzeczy. - Rzeczy podręczne, potrzebne w podróży zapakujcie na wierzchu. Unikniecie okazywania zawartości walizki podczas ich wyszukiwania w jej wnętrzu. - Uważajcie na nowe znajomości z Internetu. Nie zawsze osoba pod drugiej stronie jest tą za którą się podaje. Nie podawajcie swoich dokładnych danych obcym osobom, wystarczy imię lub wymyślony Nick.- Jeśli ktoś chce od Was zdobyć dużo prywatnych informacji np. miejsca zamieszkania, wyposażenia mieszkania, pracy Waszych rodziców, niech to wzbudzi Waszą czujność i ostrożność. Pamiętajcie, że w Internecie nie jesteście anonimowi.  

Wszystkim wypoczywającym życzmy miłego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Jeśli zorganizowane grupy np. kolonie, szkoły mają jakiekolwiek pytania, lub chcą przeprowadzić spotkanie o tematyce związanej z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, prosimy o kontakt telefoniczny z policjantami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Kościanie tel. służb 065 5116238.