Edukacja i ostrzeżenia nie pomogły - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Edukacja i ostrzeżenia nie pomogły

obraz1

Mimo ubiegłorocznej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP 18, prowadzonej przez Straż Miejską wspólnie z policjantami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii dzisiaj kilka minut przed 10.00 ukaraliśmy kolejną osobę mandatem karnym za sprzedaż papierosów osobie niepełnoletniej.

Jak informowaliśmy w połowie lutego, po sygnałach od mieszkańców Kościana ukaraliśmy dwóch kioskarzy zgodnie z taryfikatorem mandatami karnymi w wysokości 500zł za popełnione wykroczenie. Dzisiaj rano ok. godz. 9.30 na jednej z ulic Kościana podczas patrolu policjanci wylegitymowali dwie nieletnie, które paliły papierosy. Podczas rozmowy wskazały policjantom miejsce gdzie kupiły papierosy. Policjanci udali się do kiosku, który wskazały dziewczyny. Nieletnie oswiadczyły, że osoba sprzedająca zapytała czy mają dowód osobisty, odpowiedziały, że nie zabrały z domu. Ta odpowiedź nie wzbudziła czujności sprzedawcy i sprzedał paczkę papierosów. Zgodnie z taryfikatorem sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 500zł. Rodzice wylegitymowanych dziewczyn zostaną powiadomieni o niezdrowym nałogu niepełnoletnich córek.

Jeszcze raz uczulamy wszystkich sprzedawców, że w przypadku wątpliwości czy osoba kupująca wyroby tytoniowe nie ma skończonych 18 lat, mają prawo żądać dokumentu ze zdjęciem i datą urodzenia, np. dowodu osobistego. Za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobie nieletniej grozi grzywna do 5000zł, w przypadku mandatu karnego, jego wysokość została określona w taryfikatorze i wynosi 500zł.