Włamywacze nadal aktywni - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Włamywacze nadal aktywni

wam1.jpg Wkrótce znacząco przesunie się czas kiedy zapadają ciemności, przestępcy aktywnie wykorzystują sprzyjające im „ostatki”. Każdego dnia w naszym regionie dochodzi do włamania do domu bądź mieszkania. Podczas jednego z ostatnich, mieszkańcom naszego regionu skradziono biżuterię wartą kilkadziesiąt tys. złotych.

 

Włamywacze korzystają z ostatków sprzyjającej im aury. W tym roku na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy cztery podobne kradzieże: trzy do wolnostojących domów, jedno do mieszkania. W pierwszym z przypadków do przestępstw dochodzi najczęściej wieczorem, do mieszkania włamano się przed południem. Łupem włamywacza padają pieniądze i biżuteria. Wiemy, że włamywacze rozpoznają obiekt przed przestępstwem - nie chcą trafić na przebywających w domu „intruzów”. To najbardziej ryzykowny moment ich roboty, właśnie wtedy zaniepokojeni sąsiedzi/mieszkańcy mogą zgłosić nam o obcych, którzy „kręcą się” wokół domów czy na klatkach schodowych. Czekamy na takie sygnały – 997.

Czy istnieje takie zabezpieczenie które na 100% uchroni nasze mieszkanie przed włamaniem? Raczej nie, ale możemy zrobić wiele, by prawdopodobieństwo jego dokonania ograniczyć do minimum. Poniżej przedstawiamy "garść" porad o których wszyscy wiemy, a o których jakże często zapominamy.

Posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe najlepiej zabezpieczymy deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce szafki pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których na pewno zajrzy włamywacz.

Zarówno Ty jak i Twoje dziecko nie powinniście w żadnych okolicznościach opowiadać zarówno obcym jak i sąsiadom czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu, w którym je trzymamy.

Spisz numery posiadanego sprzętu elektronicznego oraz znaki szczególne, jakie on posiada. Nanieś w dyskretnych miejscach sprzętu, tylko sobie wiadome oznakowanie. Dzięki temu łatwiej udowodnisz, że skradzione przedmioty stanowią Twoją własność.

Sugerujemy sfotografowanie następujących rzeczy: ·         kolekcja znaczków pocztowych, ·         kolekcja monet, ·         antyki i biżuteria

Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać ich wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą Policji w zidentyfikowaniu danej osoby.

Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować Ci jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania.

Pamiętaj! Typowe drzwi wraz z wkładkami patentowymi, podklamkowymi instalowane w blokach mieszkalnych, nie stanowią żadnej przeszkody dla włamywacza. Tylko atestowane zamki i drzwi mogą stworzyć przeszkodę dla, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. Wskazanie jest zamontowanie łańcucha i wizjera. W sprzedaży są zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym.

Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych umówionych miejscach. Nigdy nie powierzaj kluczy osobie mało Ci znanej i zakaż robienia tego dziecku.

Drzwi nie są jedyną drogą, którą może wejść włamywacz. W oknach proponujemy wymianę zwykłych klamek na takie, które umożliwiają odblokowanie ich od wewnątrz tylko przy użyciu klucza. Okna można zabezpieczyć folią antywłamaniową uniemożliwiającą wybicie szyby, roletami okiennymi czy kratami. Przy montażu krat należy pamiętać o ich kształcie - nie może ułatwiać wejścia włamywaczowi do sąsiadów mieszkających powyżej - jak po drabinie.

Pamiętaj, że włamywacz zanim zdecyduje się na dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.

Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (ze wzajemnością). "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Czy to w domku, czy też w bloku zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie aby uczulić na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste. Poproś, aby sąsiedzi regularnie opróżniali skrzynkę na listy.