Porady na bezpieczne FERIE - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Porady na bezpieczne FERIE

ferieOkres zimowych ferii dla uczniów jest czasem wypoczynku, regeneracji sił na drugi semestr nauki w szkole. Każdy rodzic chce żeby ten czas był wolny od zmartwień i kłopotów. W trosce o bezpieczeństwo dzieci przedstawiamy kilka rad jak bezpiecznie spędzić te dwa upragnione przez uczniów tygodnie. 

 

Rady dla rodziców:- Bądź dla dzieci wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.-Nie ujawniaj miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Powiedz dziecku, żeby nie chwaliło się przed innymi osobami jakie wartościowe przedmioty posiadacie w swoim mieszkaniu.- Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów.- Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi.- Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze.-Dziecku bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi. -Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi, zwłaszcza przy zabawie na stokach narciarskich, w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc, i sam bądź przewidujący. - Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół. - Wykształć w nim zdrowy styl życia - wolny od nałogów. - Dowiedz się, z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem. Poznaj kolegów i koleżanki swoich pociech.- Traktuj dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z nim.- Sprawdź dokładnie organizatora wyjazdu zimowego oraz warunki w jakich będzie wypoczywać Twoje dziecko.- Przygotuj dziecko podstawowe dane teleadresowe do Ciebie lub miejsca Twojej pracy, żeby w razie potrzeby można było się z Tobą skontaktować.- Umów się z dzieckiem jak się będziesz z nim kontaktować, może warto, żeby zostawiło telefon komórkowy w domu i dzwoniło do Ciebie z karty telefonicznej przez te kilka dni.- Jeśli pracujesz a dziecko zostaje samo w domu, to przypomnij mu o zasadach bezpieczeństwa (np. żeby nie otwierało drzwi obcym osobom).  

Rady dla dzieci i młodzieży:- Opuszczając miejsce zakwaterowania lub zamieszkania, poinformujcie dorosłą osobę gdzie i z kim idziecie. Powiedzcie też kiedy planujecie powrót.- Ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje.- Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu.- Posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania. - Gotówkę rozdzielcie w kilka miejsc, pozostawiając równocześnie kilka drobnych monet na niewielkie zakupy albo bilety.- Będąc na peronie, pilnujcie swojego bagażu. Amator Waszej własności może się znaleźć bardzo szybko.- Poproście kogoś z rodziny o odprowadzenie na dworzec i pomoc we wsiadaniu do pociągu, zwłaszcza gdy zakup biletów nastąpi bezpośrednio przed wyjazdem.- Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmujcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród grona budzących zaufanie pasażerów (np. rodziny z dziećmi czy osób starszych). - Nie śpijcie w podróży, szczególnie gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych np. z rodziny, które jednocześnie gwarantują, że nie zasną. - Bezwzględnie nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami - zaśniecie i obudzicie się bez swoich rzeczy. - Rzeczy podręczne, potrzebne w podróży zapakujcie na wierzchu. Unikniecie okazywania zawartości walizki podczas ich wyszukiwania w jej wnętrzu. - Uważajcie na nowe znajomości z Internetu. Nie zawsze osoba pod drugiej stronie jest tą za która się podaje. Nie podawajcie swoich dokładnych danych obcym osobom, wystarczy imię lub wymyślony Nick.- Jeśli ktoś chce od Was chce zdobyć dużo prywatnych informacji np. miejsca zamieszkania, wyposażenia mieszkania, pracy Waszych rodziców, nich to wzbudzi Waszą czujność i ostrożność. Pamiętajcie, że w Internecie nie jesteście anonimowi.  

Wszystkim wypoczywającym życzmy miłego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Jeśli zorganizowane grupy np. kolonie, szkoły mają jakiekolwiek pytania, lub chcą przeprowadzić spotkanie o tematyce związanej z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Prewencji KPP w  Kościanie tel. 065 5116221.