Przedświąteczne bezpieczeństwo - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Przedświąteczne bezpieczeństwo

gwiazdka.jpg   W okresie przedświątecznym oraz w trakcie świąt przestępcy nie świętują. Zwracamy się do wszystkich Państwa z apelem o zachowanie ostrożności i czujności w tym okresie. Najbliższy okres związany jest z zakupami oraz podróżowaniem, a co za tym idzie wzmożonym ruchem w miejscach publicznych, pośpiechem i roztargnieniem.  

Chcielibyśmy przypomnieć podstawowe zasady, które szczególnie w tych dniach powinni Państwo przestrzegać i stosować.

Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu. Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj:
· trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie,
· nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,
· klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
· nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
· płacąc za poczynione zakupy lub kupując bilet, nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,
· zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, na dworcu kolejowym.

Jeżeli wyjeżdżasz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie sprawdzić przed wyjazdem zamknięcia wszystkich okien i drzwi. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania twojej nieobecności oraz poprosić ich o opróżnianie skrzynki pocztowej i zabieraniu włożonych w drzwi ulotek-świadczą one o nieobecności domowników. Oprócz tego obowiązkowo powinieneś upewnić się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne i gazowe są odpowiednio zabezpieczone.
Podróżując pociągiem, nie „chwal” się, ile wieziesz pieniędzy. Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych oraz nie spożywaj alkoholu podczas podróży. Staraj się nie jechać w pustym przedziale, ale też unikaj na korytarzach pociągów tzw. „sztucznego tłoku”. Uważnie obserwuj osoby, które na długich trasach podróżują bez bagażu.

W czasie podróży samochodem, nie pozostawiaj w aucie wartościowych rzeczy, sprawdź, czy zamknąłeś drzwi, bagażnik, okna – nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Będąc już u celu podróży, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu samochodu i jeśli to możliwe, pozostawić go na parkingu strzeżonym lub w garażu zaufanej osoby.
Apelujemy również do wszystkich kierowców, aby jadąc w trasę byli wypoczęci, sprawdzili stan techniczny pojazdów, dostosowali prędkość jazdy do panujących warunków drogowych. Kierowco! Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!