Kilka antywłamaniowych propozycji - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Kilka antywłamaniowych propozycji

domek.jpgW ostatnich tygodniach w naszym regionie odnotowaliśmy zwiększoną aktywność przestępców, którzy dokonali kilku włamań do domów i mieszkań. Jak zawsze o tej porze roku miejscem aktywności wandali i złodziei stają się także ogrody działkowe. Szybko zapadający zmrok sprzyja tym procederom.

Najskuteczniejsze naszym zdaniem zabezpieczenie. Aby zminimalizować możliwość stania się pokrzywdzonym, proponujemy: Współdziałaj zawsze z sąsiadami w zakresie ochrony Waszego domu, mieszkania, dobytku. Stwórzcie system wzajemnego dozoru Waszej własności. Kiedy opuszczasz dom/mieszkanie ( nawet na kilka godzin ) i nie spodziewasz się żadnych gości zadbaj o to aby wiedział o tym Twój sąsiad. 

 

Włamywacze nie idą „na robotę w ciemno” - prowadzą rozpoznanie. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa twoim najbliższym otoczeniu. Zawsze kiedy w Waszej dzielnicy, osiedlu, ulicy „kręcą się” lub np. prowadzą obserwację z samochodu, podejrzane osoby poinformuj o tym Policję, która sprawdzi cel ich wizyty a w przypadku „zagubienia” pomoże odnaleźć drogę. Pamiętaj, zgłoszenie takie możesz przekazać także anonimowo – 997  Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać jej wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą Policji w jej zidentyfikowaniu.

Ostatnio, kilka razy, włamywacze trafili w domach prawdziwe fortuny ( biżuteria, kolekcjonerstwo ) Posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe, kolekcje,  najlepiej zabezpieczymy deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce szafki pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których w pierwszej kolejności i na pewno zajrzy włamywacz.

Zabezpieczenia techniczne także w cenie. Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (ze wzajemnością). Jeżeli budujesz bądź remontujesz miejsce swojego zamieszkania pomyśl o swoim komforcie także poprzez instalację antywłamaniowych rozwiązań budowlano – technicznych ( drzwi, okna ) przez certyfikowanego fachowca ( licencja wydawana przez Policję ).

Łatwy szaber.  Ogrody działkowe opustoszały. Dla części z pasjonatów miejsce to stanowi namiastkę domu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.  Domowe sprzęty, przedmioty i  narzędzia stanowią łatwą zdobycz dla złodziejaszków , wandali i „działkowych włóczęg.” Dlatego proponujemy: zabezpieczmy wartościowe przedmioty zabierając je do domu, wyznaczmy z ogrodowymi sąsiadami „grafik” odwiedzin/dozoru nad pozostawionym  mieniem. Informujmy policję o osobach, które „kręcą się” wieczorami na działkach lub ich rejonach bądź śladach świadczących, iż ktoś urządził sobie tam regularną melinę. Zaprośmy dzielnicowego na jesienno- zimową lustrację/ spacer po działkach.

Pomocne telefony: Alarmowy Policja – 997, Rewir Dzielnicowych KPP w Kościanie  – 5116241