Certyfikowany pokój przesłuchań - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Certyfikowany pokój przesłuchań

dsc_0089.jpgCertyfikat „Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci” przyznany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację „Dzieci Niczyje” otrzymał tzw. niebieski pokój naszej jednostki. 

 

 

Specjalne pomieszczenie przesłuchań dzieci i ofiar przemocy zostało wyodrębnione w naszej jednostce w 2005 r. „Niebieski pokój” został zmodernizowany i wyposażony dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kościanie. Przypomnijmy, że pokój ten wyposażony jest m.in. w osobne wejście ( izolacja ofiary przemocy/dziecka od jego sprawcy ), specjalistyczny sprzęt audio,  lustro weneckie. Wzór  wykończenia i umeblowania pokoju dobrano po konsultacjach z psychologami, pedagogami i przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.    

W 2009 r. pomieszczenie to poddane zostało procedurze akredytacyjnej w ramach programu „Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci” prowadzonego przez  Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację „Dzieci Niczyje”. Funkcjonalność pokoju była oceniana przez m.in.  psychologa pracującego z dziećmi ofiarami i świadkami przestępstw, przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości. Miło nam poinformować , że efektem tej procedury  jest przyznanie kościańskiemu „niebieskiemu pokojowi” certyfikatu „Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci” świadczącego o wysokim standardzie i funkcjonalności przeprowadzonych modernizacji. Lista certyfikowanych pokoi trafi do odpowiednich sądów i prokuratur, na strony internetowe Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Fundacji „Dzieci Niczyje” – www.dzieckoswiadek.pl  

Policyjnym koordynatorem tego przedsięwzięcia był asp. szt. Maciej Matysiak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Kościański niebieski pokój corocznie kilkadziesiąt razy wykorzystywany jest do policyjnych, prokuratorskich i sądowych przesłuchań.     

 

dsc_0087.jpg