Krok przed oszustami - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Krok przed oszustami

podkl.1Kościańscy dzielnicowi odwiedzają osoby starsze, mieszkające samotnie. Zadaniem policjantów jest ostrzeżenie tych osób przed zagrożeniem ze strony oszustów. Okazuje się, że przestępcy  sięgają do starych metod. Niestety bywa, że skutecznie.

 

 

W ostatnim czasie  odnotowaliśmy, powtarzające się przypadki prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych i samotnych metodą „na wnuczka”. Wydawać by się mogło, że metoda ta odeszła już do lamusa, niestety w miastach naszego regionu okazuje się wciąż skuteczna. Na szczęście w Kościanie, przestępcy nie osiągnęli zakładanych rezultatów. Mimo tego zamierzamy dotrzeć do grup osób, które są najbardziej zagrożone.  Docieramy nie tylko z informacją. Policjanci prewencji opracowali projekt magnetycznych podkładek z ważnymi numerami telefonu, które można wykorzystać w przypadku kiedy odwiedzi nas/bądź telefonuje „podejrzana” osoba obca.  Podkładkę można umieścić na  powierzchni metalowej ( np. lodówka, drzwi ) , w widocznym w łatwo dostępnym miejscu. Realizacja tej inicjatywy możliwa była dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościanie.  

Przypominamy, że zawsze istnieje możliwość potwierdzenia tożsamość osoby, która stoi pod naszymi drzwiami np. przez telefon do instytucji/firmy którą dana osoba ma reprezentować. Można też poprosić osobę, żeby pokazała dokument potwierdzający jej tożsamość (np. legitymację, identyfikator pracownika itp.). Zwracamy się także z apelem do rodzin i znajomych osób starszych i mieszkających samotnie o pomoc w rozpowszechnieniu wśród nich informacji na temat potencjalnych zagrożeń kryminalnych.   Karygodnym zaniedbaniem swojego bezpieczeństwa nazwać należy wpuszczanie  osób nieznajomych do naszych domów czy przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy.  Zachowanie minimum ostrożności może ustrzec nas przed przykrymi konsekwencjami kradzieży lub innego przestępstwa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt - 997  

     podkl.1