Widzę - nie znaczy jestem widoczny - Prewencja informuje - KPP Kościan

Prewencja informuje

Widzę - nie znaczy jestem widoczny

Często mylone są dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzimy, że jeśli widzimy samochód który nadjeżdża z naprzeciwka, to również kierujący tym pojazdem nas widzi. Jak ważne są odblaski wiemy z wielu przykładów dnia codziennego. Założona kamizelka odblaskowa w nocy, drobny element odblaskowy zaczepiony na naszym ubraniu, bądź mała latarka w dłoni, może uratować nam życie kiedy idziemy nieoświetloną drogą.

eśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli 5 razy wcześniej niż uczestnik ruchu bez odblasku! To może uratować pieszemu życie.

 
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są bardziej narażeni na ryzyko wypadku ponieważ są mniej widoczni. W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmrok powoduje, że zarówno piesi i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni.