Mapy zagrożeń

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja prasowa dotycząca inauguracji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 21.09.2016

dscn3607Wczoraj w Komendzie Powiatowej w Kościanie odbyła się konferencja prasowa dotycząca uruchomienia w województwie wielkopolskim Krajowej Mapy Zagrożeń. Podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów szef kościańskiej policji mł. insp. Andrzej Zakrzewski oraz koordynator tego przedsięwzięcia Naczelnik Wydziału Prewencji podisnp. Romuald Chudziński omówili główne założenia projektu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować na terenie garnizonu stołecznego, Podlasia i Pomorza. W kolejnym etapie to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, wdrożono w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim, a następnie na Śląsku, w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, ziemi łódzkiej oraz na Warmii i Mazurach. Od wczoraj mieszkańcy kolejnych pięciu województw: opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego mogą przekazywać Policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa, które należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem ostatecznie obejmie cały kraj.

Wczoraj (20 września br. ) w celu przybliżenia nowego narzędzia komunikacji z Policją w Komendzie Powiatowej Policji w Kościanie odbyła się konferencja prasowa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych mediów. Podczas jej trwania Komendant Powiatowy Policji w Kościanie mł. insp. Andrzej Zakrzewski i  koordynator tego przedsięwzięcia Naczelnik  Wydziału Prewencji podinsp. Romuald Chudziński objaśnili zebranym dziennikarzom główne założenia projektu. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  •        informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  •        informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:

             - bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;

- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,

  •      informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji na terenie których została już uruchomiona, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

dscn3607

 

mapa_1